DV8 Junior Masters

 

DELTÄVLINGAR 2016-2017
Deltävlingar för säsongen 2016-2017 hittar du här:

Livestream

2016:     Västervik - Örebro - Skövde - Ängelholm
2017: Stockholm - Karlskoga - Eskilstuna - Göteborg
 
POÄNGSAMMANSTÄLLNING SÄSONGEN 2016-2017

Ungdom - Junior/U-23 - Flickor

DV8 CUP
Pojkar - Flickor  

ANTAL STARTER PER KLUBB
2016-2017
De två föreningar som har flest antal starter får
5000:- vardera när alla kvaltävlingar är slut.

DELTÄVLINGAR 2015-2016
Deltävlingar för säsongen 2015-2016 hittar du här:

Livestream

SVERIGEFINAL 2015-2016
Finalspelet för säsongen 2015-2016 hittar du här!
 

2015:     Västervik - Örebro - Skövde - Ängelholm
2015: Stockholm - Karlskoga - Eskilstuna - Göteborg
 
POÄNGSAMMANSTÄLLNING SÄSONGEN 2015-2016

Ungdom - Junior/U-23 - Flickor

DV8 CUP
Pojkar - Flickor  

ANTAL STARTER PER KLUBB
2015-2016
De två föreningar som har flest antal starter får
5000:- vardera när alla kvaltävlingar är slut.

 

DELTÄVLINGAR 2014-2015
Deltävlingar för säsongen 2014-2015 hittar du här:

Livestream

2014:     Västervik - Örebro - Skövde - Ängelholm
2015: Stockholm - Karlskoga - Eskilstuna - Göteborg
 
POÄNGSAMMANSTÄLLNING SÄSONGEN 2014-2015

Ungdom - Junior - U-23 - Flickor

SVERIGEFINAL 2014-2015
Finalspelet för säsongen 2014-2015 hittar du här!
 

VI GRATULERAR VINNARNA I SKÖVDE


Filip Thelander, Sundbybergs IK (bak vänster)
Anton Ahlgren, Team Clan (fram vänster)
Alexander Johansson, Kulladals BS (bak höger)
Judith Friman, Marbodals BS (fram höger)

MAGNUS JOHNSONS MEDALJ


Magnus Johnsons medalj delades ut för sjätte året och mottagare blev Hans Johansson, Göteborg
och Kent Kyrk, Skövde, för sina insatser som grundare och utvecklare av Junior Masters
som de drog igång för 21 år sedan. Hasse Johansson var på plats för att ta emot priset medan
Kent Kyrk var förhindrad eftersom han arrangerade deltävling i svenska seniortouren
i Skövde den här helgen. Kent och jag har beslutat att de pengar som ingår i priset ska delas
mellan de två klubbar som har flest antal starter i årets Junior Masters, sade Hasse.

Referens: Svenska Bowlingförbundet

 

SVERIGEFINAL 2013-2014
Finalspelet för säsongen 2013-2014 hittar du här!
 

VI GRATULERAR VINNARNA I SVERIGEFINALEN


Från vänster:
Lisa Björklund, Team X-calibur (flickor)
Markus Jansson, BK Jösse (U23)
Jesper Svensson, Team Pergamon BC (junior)
Emanuel Jonsson, Kvänums BK (ungd).

DELTÄVLINGAR 2013-2014
Deltävlingar för säsongen 2013-2014 hittar du här:

2013:     Västervik - Ängelholm - Skövde - Karlskoga
2014: Stockholm - Örebro - Eskilstuna - Göteborg
 
POÄNGSAMMANSTÄLLNING SÄSONGEN 2013-2014

Ungdom - Junior - U-23 - Flickor
 

VI GRATULERAR VINNARNA I GÖTEBORG



Från vänster:
Jesper Svensson(jun), Frida Eriksson (flickor), Alfred Berggren(ungd), Jimmy Wogel (U23).

VI GRATULERAR VINNARNA I ESKILSTUNA



Klassvinnarna:
Sebastian Eriksson, BK Brio - U-23
Anton Gehlin, IFK Sala - Junior
Linda Jönsson, Team Ystads BK - Flickor
Sebastian Skoglund, BK Stallis - Rekryteringsklassen
Jonathan Martinsson, Tingsryds KK - Ungdom

VI GRATULERAR VINNARNA I STOCKHOLM



Från vänster:
U-23 SebastianLisa Björklund, Christoffer Jakobsson, Tim Göransson och Pontus Falkhäll samt Leo Greverius (knästående).
Foto: BeA Nilsson, World Sports

VI GRATULERAR EMIL FAHLÉN TILL EN 300-SERIE I STOCKHOLM



VI GRATULERAR VINNARNA I KARLSKOGA



Från vänster:
Jesper Svensson – Felix Cederlund – Markus Jansson samt Annie Thorell

VI GRATULERAR VINNARNA I SKÖVDE



Från vänster:
Rasmus Åkerstedt, Kvänums BK, Rekryteringsklass
Felix Cederlund, Sundbybergs IK, Ungdom
Alexander Johansson, Kulladals BS, U-23

Sittandes:
Ludwig Ingerskog, Bodens BS, Junior
Filippa Persson, Spader Dam, Flickor

SVERIGEFINAL 2012-2013
Finalspelet för säsongen 2012-2013 hittar du här!
 

Säsongsfinalen 2013, Ebonite Junior Masters. Söndagens spel.
Medelolja Ungdom
Medelolja Junior
Medelolja U23
Medelolja Flickor
Final Ungdom/Junior
Final U23/Flickor
Prisutdelning
Segerintervjuer
 

VI GRATULERAR VINNARNA I SVERIGEFINALEN


Från vänster:
Tommy Lundh, Team Baltzar - U-23
Hugo Lindgren, BK Stallis - Ungdom
Annie Thorell, Örgryte IS - Flickor
Axel Engblom, Team Clan - Juniorer

DELTÄVLINGAR 2012-2013
Deltävlingar för säsongen 2012-2013 hittar du här:

2012:     Västervik - Gävle - Skövde - Ängelholm
2013: Stockholm - Örebro - Karlskoga - Göteborg
 
POÄNGSAMMANSTÄLLNING SÄSONGEN 2012-2013

Ungdom - Junior - U-23 - Flickor
 


VI GRATULERAR VINNARNA I GÖTEBORG



Klassvinnarna:
Katrin Jansson (Flickor), Anton Ahlgren (Junior), Benjamin Jonsson (Ungdom) och Filip Jansson (U-23).
Foto: ChristinE Westeng

VI GRATULERAR VINNARNA I KARLSKOGA



Klassvinnarna:
Felicia Mäkinen (Flickor), Axel Engblom (Junior), Timmy Fredriksson (Ungdom) och Markus Jansson (U-23).


VI GRATULERAR VINNARNA I ÖREBRO



Klassvinnarna: Emelie Hult, Tommy Lundh, Benjamin Jonsson och Simon Nilsson.
Foto: BeA Nilsson, Qrodo AB


VI GRATULERAR VINNARNA I STOCKHOLM



Från vänster:
Nathalie Madsen, BK Högland, Anton Elofsson Team Pergamon (bakre raden)
Benjamin Jonsson, Team Clan, Max Andersson, Vimmerby BK


VI GRATULERAR VINNARNA I ÄNGELHOLM



Filippa Persson fram
Från vänster Jonathan Eriksson, Jesper Svensson, Jesper Larsen


VI GRATULERAR VINNARNA I SKÖVDE



Upp vänster: Tobias Räisänen, U-23
Upp höger: Jesper Svensson, Junior
Ner vänster: Kaiza Hammarström, Flickor
Ner höger: Anton Gehlin, Ungdom


VI GRATULERAR VINNARNA I GÄVLE


Från vänster:
Ungdom: Benjamin Jonsson, Team Clan BK
U-23: Magnus Jonsson JR, Sundbyberg IK
Flickor: Sandra Gustavsson, BK Högland
Junior: Pontus Andersson, Team Clan BK

Foto: (c) BeA Nilsson, Qrodo AB


VI GRATULERAR VINNARNA I VÄSTERVIK


Från vänster:
U-23: Jonas Olsson, BK Full House
Ungdom: Jonathan Eriksson, Team Clan
Junior: Filip Wilhelmsson, IKW/Köping BK
Flickor: Sofia Nordström, Rigel BK


SVERIGEFINAL 2011-2012
Finalspelet för säsongen 2011-2012 hittar du här!
 

VI GRATULERAR VINNARNA I SVERIGEFINALEN


Från vänster:
Flickor: Amanda Steén BK Skrufscha
Junior: Sebastian Kuusisto Larsson BK Nobel
Ungdom: Jesper Svensson Vimmerby BK
U-23: Kim Bolleby Team Pergamon BC

Foto: Anders Mellgren

 

DELTÄVLINGAR 2011-2012
Deltävlingar för säsongen 2011-2012 hittar du här:

2011:     Västervik - Gävle - Skövde - Ängelholm
2012: Stockholm - Örebro - Eskilstuna - Göteborg
 
POÄNGSAMMANSTÄLLNING SÄSONGEN 2011-2012

Ungdom - Junior - U-23 - Flickor
 
Tourformat för säsongen 2011-2012

 

VI GRATULERAR VINNARNA I GÖTEBORG


Från vänster:
Flickor: Rebecka Larsen - Team X-Calibur
U-23: Kim Bolleby - Team Pergamon BC
Ungdom: Jesper Svensson - Vimmerby BK
Junior: Mathias Reinertsen - Syv Søstre BK

Foto: Anna Johansson

 

VI GRATULERAR VINNARNA I ESKILSTUNA


Från vänster:
Junior Alexander Johansson, Kulladals BS
Flickor Amanda Steén, BK Skrufscha
U23 Joachim Karlsson, BK Accic
Ej med på bild: Ungdom Jonathan Eriksson, BK Plus

 

VI GRATULERAR VINNARNA I ÖREBRO


Caroline Lorensson, Arvid Thomasson, Jesper Svensson och Glenn Andersson
Foto: BeA Nilsson

 

VI GRATULERAR VINNARNA I STOCKHOLM


Stående: Filip Wilhelmsson (Force) Ungdom - Niclas Lindholm (AIK), U23
Sittande: Mimmi Persson (Team X-Calibur) flickor - Anton Borg, Tollarp, Junior

 

VI GRATULERAR VINNARNA I SKÖVDE


Stående från vänster: Jesper Svensson Vimmerby och Linnea Olsson Tollarps BK
Sittande från vänster: Alexander Johansson Kulladals BS och Marcus Henriksson Team Clan

 

VI GRATULERAR VINNARNA I GÄVLE


Sittande från vänster Filip Wilhelmsson Force och Sebastian Kuusisto Larsson Nobel
samt stående från vänster Robin Persson Brio samt Amanda Steen X Calibur

Foto (c) BeA Nilsson, SportLobbyn

 

SVERIGEFINAL 2010-2011
Finalspelet för säsongen 2010-2011 hittar du här!
 

DELTÄVLINGAR 2010-2011
Deltävlingar för säsongen 2010-2011 hittar du här:

2010:     Västervik - Gävle - Skövde - Ängelholm
2011: Stockholm - Örebro - Eskilstuna - Göteborg

POÄNGSAMMANSTÄLLNING SÄSONGEN 2010-2011

Ungdom - Junior - U-23 - Flickor
 

VI GRATULERAR VINNARNA I ÄNGELHOLM


Från vänster Junior - Jesper Larsen, Tam Clan, U23 - Joakim Karlsson, BK Accic,
Ungdom - Pontus Andersson, Team Clan, Flickor - Linda Jönsson, Team Växjö

Foto (c) BeA Nilsson, SportLobbyn

 

SÄSONGEN 2009-2010

Finalspelet för säsongen 2009-2010 hittar du här!

Poängsammanställning: Ungdom - Junior - U-23 - Flickor

Västervik - Gävle - Skövde - Ängelholm - Stockholm - Eskilstuna - Örebro - Göteborg

 

SÄSONGEN 2008-2009

Tävlingssajten för finalspelet i Skövde

Poängsammanställning: Ungdom - Junior - U-23 - Flickor
 
Västervik - Sundsvall - Skövde - Ängelholm - Stockholm - Örebro - Eskilstuna - Göteborg
 

 

SÄSONGEN 2007-2008

Poängsammanställning: Ungdom - Junior - U-23

Skövde - Västervik - Ängelholm - Stockholm - Eskilstuna - Örebro - Göteborg